Miejsca

Rywalizacja o turystę

| Filed under Turystyka w Polsce i na Świecie

Każdy właściciel restauracji czy też hotelu w regionie turystycznym doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jeżeli nie przekona do siebie turysty poprzez wysoki standard własnego hotelu czy też poprzez warunki wypoczynkowe, wówczas można być pewnym, że zainteresowanie ze strony turystów będzie praktycznie zerowe. Niestety w taki właśnie sposób skończyło w naszym kraju wielu właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków właściciele ośrodków tego typu doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że rozwój własnych ośrodków jest kluczem do upragnionego sukcesu. Natomiast to, że obecnie mamy do czynienia z rywalizacją pomiędzy ośrodkami wypoczynkowymi jest rzecz jasna korzystne dla samych turystów, którzy dzięki temu mogą spędzić wakacje za niewielkie pieniądze, a to z pewnością interesuje zdecydowaną większość turystów w naszym kraju. Rywalizacja o turystę przede wszystkim dotyczy ceny wypoczynku, która dla zdecydowanej większości turystów jest elementem najważniejszym.

PODRÓŻ STRZELECKIEGO Z BUENOS AIRES

| Filed under Polscy podróżnicy i odkrywcy

Z Buenos Aires Strzelecki udał się na północo-zachód przez Córdobę do ośrodków górniczych w prowincji La Rioja, a następnie stamtąd zawrócił na południo-zachód do ośrodków górniczych w prowincji San Juan. Z kolei przez Mendozę i przełęcz Uspallata (inaczej Cumbre) w Andach, przeszedł do Chile. Podobnie jak w poprzednio zwiedzanych krajach, tak i w Argentynie, przeprowadził zarówno badania ośrodków górniczych, jak i agroche­miczne, a także etnograficzne wśród miejscowych Indian. W Andach dokonywał wielu obserwacji meteorologicznych i klimatologicznych, wykorzystanych później częściowo dla celów porównawczych w jego dziele o Australii. 

by admin | tags : | 0

PO PRZYBYCIU DO CHILE

| Filed under Polscy podróżnicy i odkrywcy

Po przybyciu do Santiago, stolicy Chile, Strzelecki roz­począł z kolei badania tego kraju. Przede wszystkim udał się na północ, do prowincji Coąuimbo i Atacama, interesu­jących go, jak zwykle w jego podróżach, ze względu na ich bogate złoża kruszcowe. Ze wzmianek w jego dziele można wnioskować, że na pustyni Atacama przeprowadzał obserwacje meteorologiczne. Z Coąuimbo, zapewne drogą morską udał się, jak pisze w wymienionym liście „…na południe od Concepción”, a więc do kraju niepodległych Indian, Araukanii, którą później tak szczegółowo opisał Domeyko. Strzelecki zresztą nie tylko tutaj wyprzedził Domeykę. Analiza ich trasy wykazuje, że wszędzie sławny filareta wędrował jak gdyby śladami Strzeleckiego, po­cząwszy od lądowania w Rio de Janeiro, przecięcia kon­tynentu na zachód poprzez Argentynę, pokonania prze­łęczy Uspallata aż do przybycia do Santiago w Chile i wędrówek po tym ostatnim kraju.

by admin | tags : | 0